Stogi

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Stogi

Wiadomości

stat

Od soboty płatne parkingi w pasie nadmorskim


W sobotę 1 lipca na parkingach nadmorskich w Jelitkowie, przy Czarnym Dworze i Stogach ruszy pobór opłat za parkowanie. Na kierowców czeka w sumie 800 miejsc. Za skorzystanie z parkingu trzeba będzie zapłacić symboliczne 5 zł dziennie. Z kolei od poniedziałku 3 lipca powiększą się Strefy Płatnego Parkowania. Płacić trzeba będzie m.in. przy Uphagena, Podwalu Grodzkim, Hucisku, Okopowej i Wałach Jagiellońskich.Czy nowy system poboru opłat w pasie nadmorskim się sprawdzi?

tak, opłaty są symboliczne, a parkingi dobrze oznakowane

52%

trudno powiedzieć, czas pokaże

31%

nie, na parkingach powinny obowiązywać stawki ze stref płatnego parkowania

17%
 • zakończona

 • łącznie głosów: 989
Nadmorskie parkingi na przyjęcie zmotoryzowanych turystów są już przygotowane od kilku dni. Na wjazdach zainstalowano szlabany, obok stanęły stróżówki dla obsługi parkingu, wymalowano miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, pojawiły się też przenośne toalety. W kilku miejscach trzeba było też dostawić nowe słupki i barierki, by "domknąć" parkingi ze wszystkich stron. Na dojazdach pojawiły się też dodatkowe znaki, co zdecydowanie pomoże zorientować się kierowcom, którzy po raz pierwszy przyjadą na plażę do Brzeźna czy Jelitkowa.

Pobór opłat ruszy w sobotę 1 lipca od godz. 9 na pięciu parkingach: w Jelitkowie przy ul. Błękitnej zobacz na mapie Gdańska (220 miejsc) i Kaplicznej zobacz na mapie Gdańska (60 (miejsc), w Brzeźnie przy promenadzie do molo przy ul. Czarny Dwór zobacz na mapie Gdańska (340 miejsc) oraz na Stogach przy ul. Nowotnej zobacz na mapie Gdańska (dwa parkingi w sumie na 180 miejsc).Opłaty za parkowanie wynoszą 5 zł za cały dzień. Za postój zapłacimy w dni robocze, soboty, niedziele i święta, w godzinach 9-17. W godzinach 17-9 postój będzie bezpłatny. Opłatę uiszcza się gotówką lub kartą u pracownika przed wjazdem na parking. Potwierdzeniem opłaty jest paragon z kasy fiskalnej, który należy umieścić za przednią szybą na desce rozdzielczej. Zwolnieni z opłat są jedynie niepełnosprawni z identyfikatorem N+. Dla osób, które wjadą na parking tylko na chwilę, by odebrać lub podwieźć osoby wypoczywające na plaży, pierwszy kwadrans jest darmowy.

- W przypadku zaparkowania pojazdu przed rozpoczęciem godzin poboru opłat i pozostawieniu go w godz. 9-17, opłatę należy uiścić przed wyjazdem u obsługi parkingu bądź w terminie 7 dni na konto wskazane w zawiadomieniu umieszczonym przez kontrolera za szybą pojazdu. Brak uiszczenia opłaty w terminie 7 dni skutkować będzie nałożeniem opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł - wyjaśnia Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, zarządzającego wszystkimi parkingami.
Jak nowe zasady wpłyną na sytuację parkingową w pasie nadmorskim? Z jednej strony wprowadzenie stałej, w dodatku niezbyt wysokiej opłaty, zlikwiduje praktycznie "wymuszenie rotacji aut", co było, jest i powinno być nadal głównym celem nakładania na kierowców opłat za parkowanie. Z drugiej strony to też sposób, by uniknąć tłumaczeń kierowców, parkujących "tylko na chwilę", albo przekraczających o kilka minut godzinę postoju.

Alternatyw samochodu nie brakuje

Poza parkowaniem na wspomnianych miejscach warto rozważyć też dwie inne formy dojazdu w rejon plaż. Pierwsza opcja to oczywiście komunikacja miejsca, zwłaszcza tramwajowa. Pod tym względem trudno o lepsze skomunikowanie, niż położone w odległości kilkuset metrów od plaży pętle w Jelitkowie, Brzeźnie i na Stogach. Dodatkowo ZTM zwiększył częstotliwość kursowania specjalnej linii 63 między Łostowicami a Brzeźnem. Tramwaje kursują co 10 minut. Niestety są też złe wieści. Zlikwidowano podobną linię z Łostowic na Stogi (68). Jak tłumaczy ZTM, likwidacja tego połączenia jest podyktowana pracami przy Forum Gdańsk.

Jeszcze inną alternatywą jest funkcjonująca od tego tygodnia linia obsługiwana przez meleksy. Auto można zostawić na darmowym i mieszczącym 700 samochodów parkingu pod Ergo Areną i za 3 zł dojechać meleksem do centrum Sopotu. Na plażę można iść też pieszo. Spod hali na plażę spacer zajmuje zaledwie 10-15 min.To nie koniec zmian w parkowaniu latem na ulicach Gdańska. Od poniedziałku 3 lipca rozszerza się pobór opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania na ulicach: Uphagena zobacz na mapie Gdańska, Piramowicza zobacz na mapie Gdańska, Podwalu Grodzkim zobacz na mapie Gdańska, Hucisku zobacz na mapie Gdańska, Bastionie Św. Elżbiety zobacz na mapie Gdańska, Okopowej zobacz na mapie Gdańska, Wałach Jagiellońskich zobacz na mapie Gdańska, Starej Stoczni zobacz na mapie Gdańska i części Wałowej zobacz na mapie Gdańska.

Do końca wakacji poborem opłat objęte zostaną także ulice w Jelitkowie: Jelitkowska zobacz na mapie Gdańska, Kapliczna zobacz na mapie Gdańska, Nadmorska zobacz na mapie Gdańska, Wypoczynkowa zobacz na mapie GdańskaPiastowska zobacz na mapie Gdańska (od nr 175).

GZDiZ przypomina, że w parkometrach usytuowanych w Strefie Płatnego Parkowania można dokonywać dopłat do biletów, którym kończy się ważność i które miały wpisany numer rejestracyjny pojazdu, a także uiścić przy pomocy karty płatniczej opłatę dodatkową - tzw. "mandat" - powstałą na skutek niewniesienia opłaty obowiązującej w SPP. Szczegółowe instrukcje znajdują się na każdym parkometrze.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (210)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Stogi

Galeria zdjęć dzielnicy Stogi

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Stogi

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Stogi

  • Dziewczyny,są tu mamy maluszków uczęszczających...

   35 odpowiedzi
  • Od kiedy bedzie otwarty Lidl na Stogach?

   5 odpowiedzi
  • Czy ktoś z Was stosuje do ogrzewania pompę...

   17 odpowiedzi
  • Czy widział ktoś wilka na Stogach? Ja widziałam...

   86 odpowiedzi
  • HOSTESSA - Super praca, wysokie zarobki i...

   1 odpowiedzi
  • Mam pytanie czy na Stogach buduja Lidla, bo...

   17 odpowiedzi
  • Poszukuje osoby do syna 12 letniego z...

   2 odpowiedzi
  • Czy wiadomo dokładnie kiedy rozpocznie się...