Stogi

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Stogi

Wiadomości

stat

Nowe zasady na parkingach nadmorskich w Gdańsku

Rozpoczęły się przygotowania do letniego sezonu na parkingach w pasie nadmorskim w Gdańsku. Wkrótce na pięciu z nich staną szlabany. Nie będzie natomiast parkomatów - ze względu na "zbyt wysokie koszty". Opłaty w wysokości 5 zł będzie trzeba wnosić bezpośrednio u obsługi parkingu od 1 lipca. Aby umożliwić dowiezienie lub odebranie plażowiczów pierwszy kwadrans parkowania będzie bezpłatny.Ile powinno kosztować parkowanie w pasie nadmorskim?

maksymalnie 3 zł za godzinę

7%

jednorazowo 5 zł

33%

jednorazowo 10 zł, ale parking powinien być strzeżony z możliwością płatności kartą i online

14%

stawki powinny być identyczne, jak w strefach płatnego parkowania

10%

parkowanie powinno być darmowe

36%
 • zakończona

 • łącznie głosów: 1863
W ubiegłym roku parkingi nadmorskie w Gdańsku oddano w ręce prywatnych firm, co okazało się nietrafionym pomysłem. Kierowcy narzekali na jakość świadczonych usług (przestarzałe parkomaty, lawina wezwań do dodatkowej zapłaty, pobieranie opłat całą dobę przez 7 dni w tygodniu), a mieszkańcy na zastawione miejsca na posesjach i podwórkach, gdzie parkowali kierowcy chcący uniknąć opłat.

Po ubiegłorocznej "aferze parkingowej" i krytyce w mediach, władze Gdańska wyciągnęły wnioski i zapowiedziały, że w tym roku będzie inaczej. Decyzję o pobieraniu opłat pozostawiono mieszkańcom, a ci w zdecydowanej większości opowiedzieli się za darmowymi parkingami.


Miasto ograniczyło więc liczbę płatnych miejsc, ale tak do końca się z nich nie wycofało. Płacić będzie trzeba na dwóch parkingach w Jelitkowie (przy ul. Kaplicznej zobacz na mapie GdańskaBłękitnej zobacz na mapie Gdańska), na Zaspie (u zbiegu al. Jana Pawła II i Czarnego Dworu zobacz na mapie Gdańska) oraz na Stogach (przy ul. Nowotnej zobacz na mapie Gdańska). Na pozostałych ulicach miejsca będą darmowe, o ile nie obejmuje ich strefa płatnego parkowania.

Już niebawem na wymienionych parkingach w Jelitkowie, na Zaspie i Stogach pojawią się szlabany i tzw. stróżówki, w których od 1 lipca kierowcy będą wnosić opłaty za parkowanie.

Dlaczego zrezygnowano z parkomatów, w których można płacić kartą czy dopłacać za kończący się czas postoju?


- Z dwóch powodów - tłumaczy Sławomir Piotrowski z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Po pierwsze, ze względu na kierowców, którzy już stojąc przed szlabanem na wyjeździe z parkingu zorientowali się, że nie opłacili biletu parkingowego. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie ma tam fizycznej możliwości, by wycofać i wnieść opłatę bez utrudniania ruchu dla innych kierowców. Po drugie: zrezygnowaliśmy z parkomatów ze względu na koszty.
Infrastruktura parkingowa ma być gotowa najpóźniej w poniedziałek 26 czerwca, by od 1 lipca mógł ruszyć pobór opłat. Szlabany mają zostać zainstalowane nieco głębiej, by oczekujące na wjazd samochody nie blokowały ruchu np. na Czarnym Dworze czy Kaplicznej i Jelitkowskiej (na czas obowiązywania płatnych parkingów zostanie tam wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu).

Zobacz więcej: Oceniamy parkingi nadmorskie w Trójmieście

Na każdym z parkingów staną też przenośne toalety, zostaną wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych (posiadacze karty N+ będą mogli na nich parkować bez opłat), a porządku pilnować będzie po dwóch pracowników obsługi. Parkingi będą niestrzeżone i płatne w dni robocze, weekendy i święta w godz. 9-17. Po godz. 17 szlabany będą otwierane, a parkingi do następnego dnia do godz. 9 będą bezpłatne.


Za skorzystanie z parkingu w godz. 9-17 trzeba będzie zapłacić 5 zł, niezależnie od czasu postoju. Opłata będzie pobierana jednorazowo przy wjeździe na parking u obsługi parkingu. By dać możliwość podwiezienia lub odebrania osób z parkingu, zgodnie z zapowiedziami, pierwszy kwadrans będzie bezpłatny.

Zarząd Dróg i Zieleni na przygotowanie całej infrastruktury i opłacenie 16 pracowników przeznaczy ok. 300 tys. zł. Nowe zasady w formie uchwały zostaną zaprezentowane na najbliższej sesji Rady Miasta (w czwartek 25 maja). Po przegłosowaniu wejdą w życie 1 lipca.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (175)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Stogi

Galeria zdjęć dzielnicy Stogi

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Stogi

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Stogi

  • Dziewczyny,są tu mamy maluszków uczęszczających...

   35 odpowiedzi
  • Od kiedy bedzie otwarty Lidl na Stogach?

   5 odpowiedzi
  • Czy ktoś z Was stosuje do ogrzewania pompę...

   17 odpowiedzi
  • Czy widział ktoś wilka na Stogach? Ja widziałam...

   86 odpowiedzi
  • HOSTESSA - Super praca, wysokie zarobki i...

   1 odpowiedzi
  • Mam pytanie czy na Stogach buduja Lidla, bo...

   17 odpowiedzi
  • Poszukuje osoby do syna 12 letniego z...

   2 odpowiedzi
  • Czy wiadomo dokładnie kiedy rozpocznie się...